tel: +0232 402 577 gsvadamachi@yahoo.com

Colegiul Agricol și de Industrie Alimentară „Vasile Adamachi” Iaşi este implicat din nou într-un proiect internațional cu valoare totală de aproximativ 128 720,00  Euro, ca urmare a câștigării unui nou proiect Erasmus +.

Proiectul Erasmus+ „EURITAGE ID” a primit finanţare de la Comisia Europeană prin Agenţia Naţională pentru Programe Comunitare în Domeniul Educaţiei şi Formării Profesionale (ANPCDEFP) şi se desfăşoară în perioada 1 septembrie 2019 – 31 august 2021.

Coordonatoarea proiectului este Agnieszka Kroll de la Spoleczna Szkola Podstawowa nr 3 “Debinka”, Poznań, Polonia iar partenerii sunt: Nicoleta Apătăchioae de la Colegiul Agricol și de Industrie Alimentară „Vasile Adamachi”, Iași, România, Mężczyzna Matteo de la Istituto Comprensivo Assisi 3, Assisi, Italia, Cristiana Mecatti de la Istituto Comprensivo Assisi 2, Assisi, Italia și Karen Quill Iribarren de la IES Costa del Sol, Torremolinos, Spania.

Obiectivul principal al proiectului este acela de a oferi elevilor ocazia să descopere patrimoniul cultural al fiecărei regiuni/ țări din care fac parte școlile participante, fie că este vorba de cultură, literatură, dans, gastronomie sau muzică și de a-i face să conștientizeze că fiecare regiune în parte contribuie, prin bogăția ei, la crearea patrimoniului european.

Chestionar părinți

Chestionar elevi