0332 402 577     secretariat.adamachi@gmail.com

Buna ziua tuturor,

Speram ca vacanta de vara venita dupa o perioada lunga de intrerupere a cursurilor a fost una care v-a adus bucurii si ca reintoarcerea la scoala, chiar in conditiile noilor reguli impuse de pandemia Covid va fi una care sa va motiveze, sa va faca responsabili, dornici de a invata si a finaliza un an scolar oarecum atipic dar credem noi plin de provocari, pe care le vom depasi impreuna cu totii!

Dragi elevi, nu ne vom intalni ca alta data in curtea scolii, nu vom sarbatori rezultatele muncii voastre decat prin gandurile bune pe care le transmitem online, dar va rugam sa respectati intocmai toate regulile impuse de pandemia Covid pentru a ramane cu totii sanatosi! Fiecare diriginte se va intalni cu voi in clasa, vi se vor prelucra toate normele sanitare , procedurile pe care trebuie sa le respectati, normele SSM si tot ceea ce trebuie sa stiti despre interactiunea voastra cu profesorii, angajatii scolii si colegi. Va rog sa pastrati legatura cu dirigintii si pentru toate clasele si in special celor de a IX a va voi spune imediat cum se va proceda in prima zi de scoala!

Dragi parinti, va rugam sa fiti alaturi de noi in acest demers si efort pe care il vom face pentru a putea continua procesul didactic in conditii cat mai normale cu putinta, sa ne sustineti invatandu-i pe copii cum sa respecte regulile pe intreg parcursul lor de acasa la scoala si la plecare deasemenea, precizandu-va inca o data cat de important este sa ramanem sanatosi, Orice problema de sanatate pe care o au copii, sa o anuntati dirigintilor, sa va luati masuri pentru a va proteja copiii, pe dvs si pe cei din jur!

Pentru cazarea elevilor interni de la clasele care vor invata fata in fata in primele 2 saptamani- (IX si a XII a toti elevii si a X a si a XI a -scenariul hibrid) veti fi anuntati telefonic fiecare in parte de catre pedagogi despre ora la care sa veniti la cazare pentru a nu aglomera spatiul din curte si din camin,.Faceti tot posibilul sa ajungeti la ora precizata.

Mai jos aveti tabele cu programul zilnic cu orele si pauzele corespunzatoare dar si modul cum puteti iesi in spatiile de recreere ( cu respectarea tuturor regulilor si insotiti, in functie de corpul de cladire unde invatati). Aveti pus si programul din prima zi de scoala pe ore!

Pentru elevii care invata in corpul A, intrarea se face de pe Aleea Sadoveanu, pe poarta mica, apoi direct pe scarile din spate -intrare elevi si in continuare la parter sau etaj , respectand sagetile de intrare- desenate cu rosu! Pentru iesire- sagetile cu galben, iesirea prin spate, pe la parcare.

Pentru corpurile B, C si Mecanizare, sala de sport, club si banqueting precum si pentru camin si cantina- intrarea se face prin spate, prin Strada Viticultori- urmand la fel sagetile rosii. Iesirea tot prin spate- urmand sagetile galbene.

IMPORTANT:

Accesul in curte, in scoala si in clase, in camin si cantina se face DOAR CU MASCA, care trebuie purtata pe TOATA perioada derularii activitatilor didactice.

PROGRAMUL ACTIVITATILOR DIDACTICE

DIMINEAȚĂ- ORE DE 45 DE MINUTE ȘI PAUZE DE 5 MINUTE

ORA INTERVAL ORAR

1. 8:15 – 9:00

2. 9:05-9:50

3. 9:55 – 10:40 -PAUZA DE 15 MINUTE

4. 10:55 – 11:40

5. 11:45 -12:30

6 .12:35 – 13:20

SUPRAVEGHETORI:

CORP A: profesor de serviciu – in funcție de orar

– CRIU DORINA -etaj – 8:00-14:30

– LUPU VERONICA – parter – 8:00-14:30

CORP C: – profesor de serviciu- in funcție de orar

– ONOFREI SIMINA – bibliotecara

CORP B: profesor de serviciu- in funcție de orar

– MOTOC LUCIAN – în zilele în care nu are ore

CORP MECANIZARE+SPORT+CLUB: VOICU VIOREL/ENCULESCU EUGEN

PAUZE PT. SPATII DE RECREERE – după stabilirea orarului elevii vor ieși astfel:

CORP A

– cei de la etaj vor ieși pe terenul de sport

– cei de la parter vor ieși în spațiul amenajat în dreapta

CORP B + MECANIZARE+CLUB+BANQUETING

– spațiul din fața cantinei

– CORP C

– spațiul din fața corpului de clădire

PROGRAM ÎN PRIMA ZI DE ȘCOALĂ

– NU SE FACE DESCHIDERE OFICIALĂ

– ora 8:30 – clasele a XII a

– ora 9:30 – clasele a X a

– ora 10:30 – clasele a XI a

– ora 11:30 – clasele a IX a

PĂRINȚII NU AU VOIE ÎN CURTEA ȘCOLII NICI LA CAZARE NICI IN PRIMA ZI !

PREMIEREA SE VA FACE LA CLASE

LA CLASELE a X a si a XI a VIN LA ȘCOALĂ DOAR ELEVII CARE VOR PARTICIPA FIZIC LA ORE !

ELEVII DE LA BIVOLARI NU VIN LA SCOALA PRIMELE DOUA SAPTAMANI – ZONA ROSIE!

Va dorim si ne dorim un an scolar cat mai usor, cu solutii la toate problemele pe care le vom avea, cu entuziasm si optimism , cu implicare si responsabilitate, cu bucurie si impliniri ! DAR….IN MOD SPECIAL VA DORIM SA FITI SI SA RAMANETI SANATOSI!

Bine ati venit si revenit la scoala noastra draga!

Carmen Zelinschi

Categories: Anunțuri