Tel/fax: 0332402577            gsvadamachi@yahoo.com          Aleea Mihail Sadoveanu nr. 41, Iași

Comunicat de presă apărut în ziarul BZI

Erasmus+ continuat de catre elevii Colegiului Agricol si de Industrie Alimentara  „Vasile Adamachi“ din Iasi

Elevii Colegiului Agricol si de Industrie Alimentara  „Vasile Adamachi“ din Iasi au continuat stagiile de pregatire practica derulate prin intermediul proiectului de formare profesionala Erasmus+, KA1 – VET, finantat de Uniunea Europeana – „Dezvoltarea Competentelor Vocationale in Agricultura Moderna si Industria Alimentara“ prin deplasarea in perioada 18 martie – 05 aprilie 2019 in localitatea Paphos din Cipru. Grupul a inclus 15 elevi de la profilul Servicii, specializarea Organizator Banqueting si doi profesori insotitori. Organizatia de primire a fost un hotel de 5 stele in care elevii au desfasurat activitati timp de trei saptamani, valorificandu-si competentele profesionale dobandite la orele de pregatire de specialitate si completandu-le cu alte abilitati sub supravegherea tutorilor de practica desemnati. Elevii au fost implicati in activitatile de servire din restaurant, in cele de pregatire a meniurilor in bucatarie si in cele de pregatire a spatiilor de servire. Au interactionat cu angajatii, s-au adaptat cerintelor organizatiei,  au comunicat eficient utilizand limba engleza, au invatat despre cultura si civilizatia tarii gazda, Cipru prin excursiile organizate. Elevii au fost apreciati de catre organizatori pentru implicarea, responsabilitatea, punctualitatea, adaptabilitatea, profesionalismul  lor. Obiectivele proiectului vizand dezvoltarea abilitatilor profesionale, lingvistice, sociale au fost atinse, elevii acumuland o experienta unica, valoroasa pentru orientarea lor viitoare.

Categories: Anunțuri

0 Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *